باورهای نادرست

چون بار ویروسی مادر باردار حین بارداری خیلی کم است می‌تواند به فرزند خود شیر دهد

چون بار ویروسی مادر باردار حین بارداری خیلی کم است می‌تواند به فرزند خود شیر دهد، نادرست است. بطور کلی محققان و کارشناسان برجسته سازمانهای بهداشتی جهانی در دنیا مخالف شیردهی به نوزاد توسط مادر مبتلا هستند. از آنجایی که HIV می‌تواند از طریق شیر مادر منتقل شود، تغذیه با شیر مادر، کودک را در معرض خطر مبتلا شدن به این ویروس قرار می‌دهد. این خطر حتی زمانی که از طریق درمان ضدویروسی، میزان این ویروس در بدن مادر تا سطح بسیار پایینی کاهش پیدا کرده است نیز وجود دارد. پس تغذیه با شیر خشک در این کودکان بسیار مطمئن تر است.

امکان ازدواج فرد مبتلا با فرد سالم و همچنین امکان فرزنددار شدن این افراد وجود ندارد

امکان ازدواج فرد مبتلا با فرد سالم و همچنین امکان فرزنددار شدن این افراد وجود ندارد. این باور نادرست است. در حال حاضر با پیشرفتهایی که در درمان این افراد حاصل شده، ازدواج این افراد با افراد سالم امکان پذیر است و همچنین امکان بارداری و به دنیا آوردن فرزند سالم در این افراد بسیار بالاست.

فرد مبتلا به HIV عمر کوتاهی داشته و به محض شناسایی در مدت زمان کمی می‌میرد

باور این که فرد مبتلا به HIV عمر کوتاهی داشته و به محض شناسایی در مدت زمان کمی می‌میرد، نادرست است. در صورتی که فرد مبتلا به HIV زودتر شناسایی و تحت درمان دارویی مناسب قرار بگیرد قادر به یک زندگی طبیعی، تشکیل خانواده و فرزندآوری است.